Search

Çmimet e ardhshme të naftës së papërpunuar amerikane rriten mbi 2% ndërsa priten shkurtimet e OPEC

20 Nëntor, 2023


Marrëveshjet e së ardhmes së Brent dhe të naftës së papërpunuar të SHBA u rritën me më shumë se 2.5%, duke fituar 2 dollarë për fuçi të hënën, pasi priten shkurtime të mëtejshme të ofertës në prodhimin e OPEC + në javët e ardhshme. Marrëdhëniet e së ardhmes së naftës Brent u rritën me 2,19 dollarë në 82,80 dollarë për fuçi deri në orën 10:32 të mëngjesit CT (1632 GMT).

Nafta e papërpunuar West Texas Intermediate u rrit 1,98 dollarë ose 2,6% në 77,87 dollarë. Kontrata e muajit të parë të dhjetorit WTI skadon më vonë të hënën. Kontratat e së ardhmes më aktive të janarit fituan 2,12 dollarë në 78,16 dollarë, me rritje 2,79%. Të dyja kontratat u vendosën 4% më të larta të premten pasi tre burime të OPEC+ i thanë Reuters se grupi prodhues, i përbërë nga Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatët përfshirë Rusinë, do të shqyrtojë nëse do të bëjë shkurtime shtesë të furnizimit kur të takohet në nëntor. 26.

Çmimet e naftës kanë rënë pothuajse 20% që nga fundi i shtatorit, ndërsa diferencat e shpejta ndërmujore për Brent dhe WTI ranë në kontango javën e kaluar. Në një treg kontango, çmimet e shpejta janë më të ulëta se ato në muajt e ardhshëm, duke sinjalizuar furnizim të mjaftueshëm. “Në dritën e zhdukjes së javës së kaluar të demave të naftës, një lloj reagimi po vinte nga grupi prodhues (OPEC)”, tha Tamas Varga nga ndërmjetësi i naftës PVM.

“Nëse bien dakord për shkurtime shtesë, pritet një rritje afatshkurtër e çmimeve, por ndikimi i tij afatgjatë në çmim duket i dyshimtë pasi zbatimi dhe respektimi do të jenë çështja kryesore.” Investitorët po monitorojnë gjithashtu tregtinë ruse të naftës së papërpunuar pasi Uashingtoni vendosi sanksione ndaj tre anijeve që kanë dërguar naftë të papërpunuar Sokol në Indi.

Të premten, Moska hoqi një ndalim të eksportit të benzinës, i cili mund të shtojë furnizimet globale të karburantit motorik. Kjo erdhi pasi Rusia hoqi shumicën e kufizimeve mbi eksportet e naftës muajin e kaluar. Numri i platformave të naftës dhe gazit të operuara nga kompanitë amerikane u rrit javën e kaluar, fitimi i parë në tre javë, tha të premten biznesi i shërbimeve të energjisë Baker Hughes. Numri i platformave të naftës dhe gazit shërben si një tregues i hershëm i prodhimit të ardhshëm.

Ndërkohë, rafinerët amerikanë të naftës janë në rrugën e duhur për të rritur prodhimin me 559,000 fuçi në ditë (bpd) këtë javë pasi ato dalin nga mirëmbajtja e planifikuar e vjeshtës duke lënë vetëm 264,000 bpd kapacitet jashtë linje, tha të hënën kompania kërkimore IIR Energy. Në Lindjen e Mesme, zyrtarët amerikanë dhe izraelitë thanë se një marrëveshje për lirimin e disa prej pengjeve të mbajtura në enklavën e rrethuar të Gazës po afrohej më shumë, pavarësisht luftimeve të ashpra.