Search

Investitorët e naftës do të çojnë në vitin 2024 shqetësimet e mbiofertës dhe kërkesës

14 Dhjetor, 2023


Investitorët e naftës do të nisin në vitin 2024 me shqetësime të forta për mbiofertën, ngadalësimin e rritjes ekonomike dhe tensionin e ndezur në Lindjen e Mesme që mund të nxisë paqëndrueshmërinë e çmimeve. Standardi Brent ka qenë mesatarisht rreth 80 dollarë për fuçi këtë vit, pas një viti të paqëndrueshëm të vitit 2022, në të cilin çmimet u rritën mbi 100 dollarë pasi furnizimet ruse u ndërprenë pas fillimit të luftës në Ukrainë. Çmimet janë kufizuar nga një dollar i fortë dhe prodhimi i fuqishëm jashtë OPEC-ut, pavarësisht se kërkesa ka arritur nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej më shumë se 100 milionë fuçi në ditë (bpd).

Një sondazh me 30 parashikime nga ekonomistët dhe analistët sheh se nafta e papërpunuar Brent arrin mesatarisht 84.43 dollarë për fuçi në vitin 2024. Këto pritshmëri vijnë pavarësisht parashikimeve të rritjes së kërkesës, të cilat variojnë nga 1.1 milionë fuçi në ditë nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë në 2.25 milionë fuçi në ditë të pritura nga Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC). Furnizimi në vitin 2024 pritet të rritet me 1.2 milionë deri në 1.9 milionë fuçi në ditë, e nxitur nga prodhuesit jo-OPEC, thonë konsulentët Rystad Energy, J.P. Morgan, Kpler dhe Wood Mackenzie. “Ne po kërkojmë një treg të mbifurnizuar çdo tremujor të vitit të ardhshëm,” tha Vikas Dwivedi, një strateg global i energjisë në Macquarie. Ja një vështrim i faktorëve kryesorë për t’u parë në 2024.

Pajtueshmëria me OPEC+:

Investitorët po shikojnë të dhënat e furnizimit të tremujorit të parë për të parë nëse OPEC dhe aleatët e tij, të njohur si OPEC +, do të ndoqën uljen vullnetare të prodhimit prej 2.2 milionë fuçi në ditë. Nëse grupi pajtohet, mund të çojë në një deficit të vogël prej më pak se 500,000 bpd, tha ANZ. Ann-Louise Hittle e WoodMac tha: “Tremujori i parë do të jetë kyç sepse ne mund të vlerësojmë respektimin e shkurtimeve vullnetare të furnizimit të OPEC +”. OPEC + nuk do të ketë nevojë të zgjasë shkurtimet e tyre vullnetare përtej tremujorit të parë bazuar në parashikimin aktual të kërkesës së Woodmac, shtoi ajo. Energy Aspects pret që Arabia Saudite të zvogëlojë shkurtimin e saj gjatë tremujorit të dytë pasi iu referua rivendosjes së furnizimit gradualisht, por shtoi se kjo nuk e pengoi Saudinë të zgjasë përsëri shkurtimet e saj plotësisht nëse kërkohet.

Të paparashikueshmit – RUSI, IRAN, VENEZUELA:

Nafta e Venezuelës është rikthyer në tregjet globale që kur Uashingtoni pezulloi sanksionet ndaj prodhuesit të OPEC-ut për gjashtë muaj, deri në prill. Një tjetër zgjatje gjashtëmujore ka të ngjarë për sa kohë që qeveria e presidentit Nicolas Maduro i përmbahet një udhërrëfyesi elektoral të rënë dakord me opozitën për zgjedhjet presidenciale, thanë analistët e JP Morgan. “Zgjedhjet presidenciale të fundit të vitit 2024 në të dy vendet do të përcaktojnë fatin afatgjatë të sanksioneve të SHBA-së dhe prodhimit të naftës në Venezuelë”, shtuan ata. Heqja e sanksioneve ndaj kompanisë shtetërore të naftës PDVSA do të rrisë gradualisht prodhimin e naftës në Venezuelë nga 760,000 fuçi në ditë në 2023 në 880,000 fuçi në ditë në 2024 dhe 963,000 fuçi në ditë në 2025, tha JP Morgan.

Rifillimi i furnizimit të rëndë të naftës së papërpunuar të Venezuelës në Shtetet e Bashkuara dhe Indi mund të zvogëlojë kërkesën për klasa rivale si Basrah Heavy i Irakut dhe Liqeni i Ftohtë i Kanadasë, thanë tregtarët. Më shumë naftë e papërpunuar amerikane mund të jetë e disponueshme për eksport në Azi pasi rafinerët e Bregut të Gjirit përpunojnë më shumë naftë venezueliane, thanë ata. Analistët presin që nafta ruse dhe iraniane të vazhdojë të rrjedhë në tregjet globale pavarësisht sanksioneve, duke mbajtur ulur çmimet e pompës përpara zgjedhjeve në SHBA. Irani ka synuar prodhimin e papërpunuar prej 3.6 milionë fuçi në ditë deri në mars 2024, nga 3.4 milionë fuçi në ditë që është tani.

Rafineritë e reja:

Ngushtësia në produktet e rafinuara, veçanërisht me naftën pas pushtimit rus në Ukrainë, do të lehtësohet me më shumë se 1 milion bpd kapacitet të ri rafinimi që do të vijë online në Kinë, Indi, Meksikë, Lindjen e Mesme dhe Nigeri në vitin 2024, thanë analistët. Këto përfshijnë kompaninë e sapoardhur kineze Yulong Petrochemical, zgjerimet në rafineritë Panipat dhe Koyali të Indisë, projektin Dangote të Nigerisë dhe Dos Bocas të Meksikës.

Mospërputhje e papërpunuar e cilësisë:

Prodhuesit jo-OPEC të udhëhequr nga Brazili, Guajana dhe Shtetet e Bashkuara janë të vendosur të nxisin rritjen e prodhimit në vitin 2024, duke rritur furnizimin me vaj të ëmbël të lehtë, ndërsa notat mesatare të tharta janë vendosur të qëndrojnë të shtrënguara për shkurtimet e OPEC+. Kjo mund të zvogëlojë diferencat e çmimeve midis klasave të papërpunuara globalisht, tha Dwivedi i Macquarie, me tregtimin e naftës së papërpunuar të klasës së mesme afër barazisë me ëmbëlsirën e lehtë nga një zbritje tipike prej 2-4 dollarë për fuçi, ndërsa zbritja për naftën e rëndë kundrejt asaj të lehtë mund të ngushtohet në rreth 4 dollarë për fuçi nga 8 dollarë më parë. Një pjesë e madhe e kapacitetit të rafinimit në Kinë, Indi dhe Shtetet e Bashkuara është projektuar për të përdorur naftën e papërpunuar më të rëndë, e cila mund të shtrëngohet në furnizim kur rafineritë rifillojnë funksionimin pas mirëmbajtjes së tremujorit të dytë.

“Kjo e komplikon optimizimin e rendimentit të rafinerisë dhe kufizon fleksibilitetin operacional për zgjerimin e furnizimit të produkteve,” tha Mukesh Sahdev i Rstad Energy. Analisti i WoodMac, Alan Gelder, tha se Kina dhe India do të furnizonin gjithnjë e më shumë naftën e tyre të papërpunuar nga pellgu i Atlantikut, me Azinë dhe Shtetet e Bashkuara që konkurrojnë për fuçi të rënda. Shtetet e Bashkuara dhe India mund t’i drejtohen Venezuelës për më shumë naftë të rëndë, ndërsa Kina dhe India pritet të vazhdojnë të mbështeten në furnizimet nga Rusia dhe Irani, thanë analistët. “India është padyshim në pozicionin më të mirë … kështu që përfitimi relativ i operacioneve indiane do të përmirësohet edhe më tej,” tha analisti i Kpler Viktor Katona.